• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22315
  • Αριθμός συν/τών: 759967
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Awards


Δευ 26 Φεβ 2007

Les Cesar Academie des Arts et Techniques du Cinema 2007: ΝΙΚΗΤΕΣ




Kαλύτερη γαλλική ταινία της χρονιάς

Lady Chatterley (Pascale Ferran)

Συνυποψήφιες:
Indigenes (Rachid Bouchareb)
Je Vais Bien, Ne T`En Fais Pas (Philippe Lioret)
Ne Le Dis A Personne (Guillaume Canet)
Quand J`etais Chanteur (Xavier Giannoli)

Βραβείο α΄ γυναικείου ρόλου
Marina Hands (Lady Chatterley)

Συνυποψήφιες:
Cecile De France (Fauteuils d`Orchestre και Quand J`etais Chanteur)
Catherine Frot (La Tourneuse De Pages)
Charlotte Gainsbourg (Prete-Moi Ta Main)

Βραβείο α΄ αντρικού ρόλου
Francois Cluzet (Ne Le Dis A Personne)

Συνυποψήφιοι:
Michel Blanc (Je Vous Trouve Tres Beau)
Alain Chabat (Prete-Moi Ta Main)
Gerard Depardieu (Quand J`etais Chanteur)
Jean Dujardin (OSS 117: Le Caire nid d`Espions)

Βραβείο σκηνοθεσίας
Guillaume Canet (Ne Le Dis A Personne)

Συνυποψήφιες:
Rachid Bouchareb (Indigenes)
Pascale Ferran (Lady Chatterley)
Philippe Lioret (Je Vais Bien, Ne T`en Fais Pas)
Alain Resnais (Private Fears In Public Places)

Βραβείο β΄ γυναικείου ρόλου
Valerie Lemercier (Fauteuils d`Orchestre)

Συνυποψήφιες:
Christine Citti (Quand J`etais Chanteur)
Dani: (Fauteuils d`Orchestre)
Mylene Demongeot (La Californie)
Bernadette Lafont (Prete-Moi Ta Main)

Βραβείο β΄ αντρικού ρόλου
Kad Merad (Je Vais Bien, Ne T`en Fais Pas)

Συνυποψήφιοι:
Dany Boon (La Doublure)
Francois Cluzet (Quatre Etoiles)
Andre Dussollier (Ne Le Dis A Personne)
Guy Marchand (Dans Paris)

Kαλύτερη ξένη ταινία
Little Miss Sunshine (Jonathan Dayton and Valerie Faris)

Συνυποψήφιες:
Babel (Alejandro Gonzalez Inarritu)
Brokeback Mountain (Ang Lee)
The Queen (Stephen Frears)
Volver (Pedro Almodovar)

Βραβείο καλύτερης πρώτης ταινίας
Je Vous Trouve Tres Beau (Isabelle Mergault)

Συνυποψήφιες:
13 (Tzameti), Gela Babluani
Les Fragments d`Antonin, Gabriel Le Bornin
Mauvaise Foi, Roschdy Zem
Pardonnez-Moi, Maiwenn

Βραβείο καλύτερης γυναικείας ελπίδας
Melanie Laurent (Je Vais Bien Ne T`En Fais Pas)

Συνυποψήφιες:
Deborah Francois (La Tourneuse De Pages)
Marina Hands (Lady Chatterley)
Aissa Maiga (Bamako)
Maiwenn (Pardonnez-Moi)

Βραβείο καλύτερης αντρικής ελπίδας
Malik Zidi (Les Amities Malefiques)

Συνυποψήφιοι:
George Babluani (13 (Tzameti))
Radivoje Bukvic (La Californie)
Arie Elmaleh (L`Ecole Pour Tous)
Vincent Rottiers (Le Passager)
James Thierree (Desaccord Parfait)

Βραβείο πρωτότυπου σεναρίου
Indigenes (Olivier Lorelle, Rachid Bouchareb)

Συνυποψήφιες:
Fauteuils d`Orchestre (Daniele Thompson, Christopher Thompson)
Je vous trouve très beau (Isabelle Mergault)
Jean-Philippe (Laurent Tuel, Christophe Turpin)
Quand J`etais Chanteur (Xavier Giannoli)

Βραβείο διασκευασμένου σεναρίου
Lady Chatterley (Pascale Ferran, Roger Bohbot, Pierre Trividic)

Συνυποψήφιες:
Private Fears in Public Places (Jean-Michel Ribes)
Je vais bien, ne t`en fais pas (Philippe Lioret, Olivier Adam)
Je vais bien, ne t`en fais pas (Philippe Lioret, Olivier Adam)
Ne le dis à personne (Guillaume Canet; Philippe Lefebvre)
OSS 117: Le Caire nid d`Espions (Jean-Francois Halin, Michel Hazanavicius)

Βραβείο φωτογραφίας
Lady Chatterley (Julien Hirsch)

Συνυποψήφιες:
Private Fears in Public Places (Eric Gautier)
Indigenes (Patrick Blossier)
Ne le dis à personne (Christophe Offenstein)
OSS 117: Le Caire nid d`Espions (Guillaume Schiffman)

Βραβείο κοστουμιών
Lady Chatterley (Marie-Claude Altot)

Συνυποψήφιες:
Les Brigades du Tigre (Pierre-Jean Larroque)
Private Fears in Public Places (Jackie Budin)
Indigenes ( Michele Richer )
OSS 117: Le Caire nid d`Espions ( Charlotte David )

Βραβείο Ήχου
Quand J`etais Chanteur (Francois Musy; Gabriel Hafner)

Συνυποψήφιες:
Private Fears in Public Places
Indigenes
Lady Chatterley
Ne le dis à personne

Βραβείο Μοντάζ
Ne le dis à personne (Herve de Luze)

Συνυποψήφιες:
Private Fears in Public Places
Fauteuils d`Orchestre
Indigenes
Quand J`etais Chanteur

Βραβείο Μουσικής Επένδυσης
Ne le dis à personne (Mathieu Chedid)

Συνυποψήφιες:
Azur et Asmar (Gabriel Yared)
Private Fears in Public Places (Mark Snow)
Indigenes (Armand Amar)
La Tourneuse de Pages (Jerome Lemonnier)

Βραβείο Σχεδιασμού Παραγωγής
OSS 117: Le Caire nid d`Espions (Maamar Ech-Cheikh)

Συνυποψήφιες:
Les Brigades du Tigre (Jean-Luc Raoul)
Private Fears in Public Places (Jacques Saulnier)
Indigenes (Dominique Douret)
Lady Chatterley (Francois-Renaud Labarthe)

Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Dans la peau de Jacques Chirac (Karl Zero; Michel Royer)

Συνυποψήφιες:
La Fille du juge (William Karel)
Ici Najac, à vous la terre (Jean-Henri Meunier)
Là-bas (Chantal Akerman)
Zidane, Un Portrait du 21e siecle (Philippe Parreno, Douglas Gordon)

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Fais de beaux rêves (Marilyne Canto)

Συνυποψήφιες:
Bonbon au poivre (Marc Fitoussi)
La Leçon de guitare (Martin Rit)
Le Mammouth Pobalski (Jacques Mitsch)
Les Volets (Lyèce Boukhitine)

Τιμητικό Βραβείο Cesar
Marlene Jobert
Jude Law




 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.